Bieganie z dzieckiem w wózku – jak się do tego przygotować?

W dobie XXI wieku bardzo popularne stało się bieganie z wózkiem. Oczywiście najczęściej z dzieckiem we wózku biega mama. Czy takie bieganie z dzieckiem jest w ogóle bezpieczne? Jaki wózek biegowy kupić dziecku? A przede wszystkim, jak przygotować się do takiej biegowej wyprawy z dzieckiem? Na te wszystkie pytania postaram się pokrótce odpowiedzieć w tym artykule.

Źródło: pixabay.com

Na samym początku oczywiście każda mama potrzebuje samozaparcia, biegowego wózka i dziecka. Najlepiej jest biegać z naszym brzdącem, kiedy będzie już samodzielnie i stabilnie siadać. Jest to bowiem znak, że kręgosłup dziecka jest już dość silny i nie zaszkodzą mu żadne ewentualne nierówności terenu, które zazwyczaj będziecie pokonywać w tempie szybszym niż spacerowe. Otóż dla każdego maluszka będzie to inny czas, ale średnio, trzeba liczyć około 6 miesięcy. Po takim okresie przychodzi wreszcie moment, by wybrać wózek biegowy.

Obecnie na rynku mamy trzy opcje wózków biegowych. Jest to m.in., wózek spacerowy z opcją „do biegania”, typowy wózek biegowy, a także przyczepka rowerowa z możliwością zmiany w joggera. Pierwszy wariant, czyli wózek spacerowy z opcją „ do biegania”, jest najtańszym i uniwersalnym rozwiązaniem. Jest to wózek spacerowy, który ma opcje blokowania przedniego koła, dzięki czemu wtedy zmienia się ze skrętnej spacerówki w stabilnego joggera. Jest on najczęściej polecany mamom, które, nie są przekonane, czy wytrwają w swoim biegowym postanowieniu, albo dla tych mam, które nie chcą wydać pieniędzy na dwa wózki bądź też szkoda im miejsca na ich przechowywanie. Natomiast jeżeli wiemy już na pewno, że nasze treningi będą długie i być może wybierzemy się z naszym maluchem na zawody, to wybierzmy znacznie wygodniejszy wózek biegowy, który ma sztywne przednie koło. Otóż model tego typu jest znacznie lżejszy i ma większe przednie koło, co czyni go szybszym. I trzecią alternatywą może być kupienie przyczepki, która zazwyczaj kosztuje trochę więcej niż jogger, ale daje za to świetną opcję wspólnych wycieczek rowerowych. Dodam jeszcze, że przed zakupem biegowego wózka warto, jest taki wózek „przymierzyć”, czyli przebiec się z nim po sklepie. Najważniejsza w takim wózku jest wysokość rączki, gdyż nie każdy model ma opcje jej regulacji. Dlatego też musi być ona mniej więcej na wysokości tali/bioder, w przeciwnym wypadku nadmiernie obciąży nam mięśnie rąk i sprawi, że bieg będzie mało komfortowy.

Czy takie bieganie z wózkiem jest bezpieczne?

To pytanie na pewno zadaje sobie większość mam. Oczywiście, że jest nie mniej niż spacer, jeśli tylko mama, zadba o kilka szczegółów. Bez wątpienia najważniejszy jest wózek, otóż każdy model, który stworzony jest do biegania ma: pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, dobrą amortyzację, dodatkowy hamulec ręczny i bardzo często też pasek na nadgarstek. Pamiętajmy też, że w trakcie biegania absolutnie nie możemy osiągnąć zawrotnych prędkości, gdyż trzeba oczywiście, obserwować otoczenie, szczególnie biegające po parku psy, czy też dzieci. Warto jest również dobrze dobrać teren. Na sam początek, niech to będą gładkie alejki z dala od miejskich spalin, natomiast z czasem możemy, przenieść się na dobrze przygotowane, leśne dróżki. Otóż wiele dzieci lubi spać na nieco bardziej pofalowanych ścieżkach.

Źródło: pixabay.com

Na sam koniec tego artykułu napiszę jeszcze, jak przygotować siebie i dziecko do biegania z wózkiem.

Otóż każda biegająca mama, musi pamiętać o: dobrym terenie, taka nawierzchnia, powinna być gładka, a miejsce mało zatłoczone, odpowiednim ubranku dla dziecka, gdyż może być mu znacznie chłodniej niż na normalnym spacerze. Taki odpowiedni moment na wyprawę biegową, powinien być w chwili, kiedy nasze dziecko szykuje się do drzemki. Poza tym jest wiele rzeczy, które jeszcze warto mieć przy sobie. To znaczy picie dla siebie i dziecka, ewentualne suche przekąski, które są bezpieczne do jedzenia podczas biegu. Powinniśmy również zabrać ze sobą zapasowe ubranko, jeśli nie jesteśmy pewni pogody, polecam sklep internetowy eevi.pl, w którym są ubranka różnego rodzaju, na każdą ewentualność od polskiego producenta. Zabawkę dla dziecka, którą dobrze jest przyczepić do wózka i telefon komórkowy na wszelki wypadek. Możesz wziąć też ze sobą bluzę, żeby ubrać po treningu w razie, gdyby, skończył się szybciej niż to, planowałaś.