Co jest lepsze trening cardio, czy interwałowy?

Trening cardio, czy interwałowy? Co jest lepsze? Pytanie to zadaje sobie większość osób, które chcą schudnąć. Aby choć trochę ułatwić decyzję, który trening wybrać. To w tym artykule napiszę czym jest trening cardio, a czym interwałowy.

Źródło: pixabay.com

Trening cardio
Na samym początku powiem coś nie coś o treningu cardio. Jest to jeden z najbardziej efektywnych treningów, jeśli chcemy schudnąć. Otóż taki trening nie tylko pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ale również wzmacnia wydolność naszego serca, znacznie zwiększa wytrzymałość organizmu, jak i pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie. Polega on na utrzymaniu umiarkowanej intensywności ćwiczeń przez dłuższy czas, czyli wychodzi na to, że w trakcie trwania treningu absolutnie nie powinniśmy przekraczać 60 – 70 % naszego tętna maksymalnego. Trening cardio jest to trening w zasadzie dla każdego z nas, ponieważ głównie opiera się na umiarkowanym, systematycznym wysiłku. Dodatkowo jeszcze możemy wybrać rodzaj aktywności, która nam najbardziej odpowiada. Może to być: jogging, marsz, Nordic walking, jazda na rowerze, rolkach, ćwiczenia na urządzeniach fitness, takich jak: bieżnia, rowerek, stepper, orbitrek.

Źródło: pixabay.com

Trening interwałowy
No i przyszedł czas, aby wspomnieć o treningu interwałowym. Czym jest trening interwałowy? Otóż trening interwałowy polega ma naprzemiennym wykonywaniu ćwiczeń o wysokiej i niskiej intensywności. Jego bardzo ważnym elementem są przerwy w wykonywaniu ćwiczeń. Absolutnie jednak nie powinniśmy mylić przerw z całkowitym zaprzestaniem ruchu. Jest tak, gdyż dzięki przerwom polegającym na zmniejszeniu intensywności wysiłku fizycznego, nasz organizm wypoczywa, lecz nie przestaje pracować na wymarzone efekty. Ten rodzaj treningu jest idealny dla osób, które mają dobrą kondycję fizyczną i mało czasu, a zależy im na zredukowaniu tkanki tłuszczowej, schudnięciu i wyrzeźbieniu sylwetki. Niestety trening interwałowy, choć tak skuteczny, nie jest dla każdego. Nie mogą go wykonywać osoby, które mają bardzo dużą nadwagę, są w złej formie fizycznej, po kontuzjach, operacjach.
Co jest lepsze, trening interwałowy, czy cardio?
Tak więc odpowiadając na powyższe pytanie, co jest lepsze trening cardio, czy interwałowy. Odpowiadam trening interwałowy. Jest tak, gdyż trening interwałowy jest efektywniejszy w krótszym czasie. Niestety nie jest on wskazany dla każdej osoby. Co tu dużo mówić, do tematu spalania tłuszczu trzeba podejść świadomie, to znaczy nie zapomnieć połączyć treningu z racjonalnym odżywianiem. Wówczas dopiero wtedy takie kompleksowe działania pozwolą nam skutecznie spalić tłuszcz i cieszyć się wymarzoną sylwetką.