Porady dla biegacza – jak chronić się przed kleszczami?

W dobie XXI wieku coraz więcej osób dba o swoją kondycję fizyczną, dlatego też starają się aktywnie uprawiać jakiś sport. W ostatnich latach bardzo popularne stało się bieganie. Taki biegacz przeważnie wybiera sobie trasy w parkach lub miejskich lasach. Nie zdaje sobie sprawy, że w takich miejscach narażony jest na ugryzienie kleszczy.  Sprawdź z nami, jak taki biegacz powinien chronić się przed kleszczami.

biegi w plenerze

Źródło: pixabay.com

Tak więc, jak przechytrzyć kleszcza na szlaku?

Aby odpowiedzieć na to pytanie to teraz przedstawię kilka porad dla biegacza, które koniecznie powinien przestrzegać. Oto one:

1. Biegacz powinien unikać skarpetek typu „stopki”, za to na trening powinien zakładać wyższe skarpetki, przynajmniej takie za kostkę. Sprawdzą się tu także skarpetki do kolan, albo modne w ostatnich czasach skarpety kompresyjne, które poza swoją rolę spełniają jeszcze bardzo skuteczną ochronę przed kleszczami

2. Absolutnie nie powinien biegać on bez koszulki, najlepiej by było by założył koszulkę z krótkim rękawem o bardziej przylegającym materiale, nawet podczas wysokich temperaturach powietrza. Otóż na rynku dostępne są koszulki z tkanin technicznych, które przeznaczone są do biegania w letnie dni w wysokich temperaturach.

3. Natomiast luźne spodenki bądź szorty, najlepiej powinien zastąpić legginsami, co pozwoli na lepsze zapewnienie ochrony przed kleszczami.

4. Powinien on absolutnie chronić głowę. Mimo tego, iż kleszcze znajdują się na niższych partiach krzewów, czy traw, w trakcie biegania w lesie jest duże ryzyko złapania kleszcza. W takich sytuacjach powinien zastosować czapkę z daszkiem lub letnią wersję popularnej chusty Buff.
5. Musi unikać miejsc zacienionych i wilgotnych, gdyż kleszcze lubią tam czekać na potencjalną ofiarę.
6. Po zakończonym treningu taki biegacz powinien zrobić bardzo dokładny przegląd siebie, a później od razu wziąć prysznic.