Ustawienie nachylenia bieżni

Współczesne bieżnie posiadają wiele opcji, nic więc dziwnego, że sami nie wiemy jak ją ustawić, aby działała ona, tak jak chcemy. Dzisiaj dowiecie się jak ustawić bieżnie, aby trening dawał nam jak najwięcej korzyści.

źródło: hop-sport.pl

Dziś dzień aerobowy, a więc wskakujemy na bieżnie w celu poprawienia naszej kondycji. Trening cardio na bieżni daje wiele możliwości pod warunkiem, że ustawimy ją odpowiednio. Nie warto marnować naszego czasu na kilkunastu, czy też kilkudziesięciu minutowy bieg po taśmie. Nasza bieżnia musi zostać odpowiednio ustawiona!

Jak się okazuje nachylenie bieżni to bardzo istotna rzecz, nie powinniśmy jej bezmyślnie ustawiać, musimy dokładnie zastanowić się nad efektami, jakie chcemy osiągnąć, po to by sprzęt dawał nam zadowalające korzyści.

Krok 1 – Określamy cel

To, jaki cel obierzemy, ma główne znaczenie, to od niego zależą ustawienia naszej bieżni. Musimy dobrać odpowiednią prędkość biegu, kąt nachylenia, czy też poziom zaawansowania.

Krok 2 – wybieramy nachylenie dopasowane do rodzaju treningu

Kąt nachylenia, ma decydujący wpływ na sposób pracy naszego ciała, a tym samy realizacje założeń:

  • 0%: podczas biegu wytrzymałościowego i poprawy techniki. Brak nachylenia pozwala na większe skupienie się na sposobie biegania, czy też pracy nad oddechem, jest to także dobra opcja dla osób, które wybierają interwały na bieżni.
  • 0,5-1,5%: w celu symulacji biegu na płaskim terenie – niewielki stopień nachylenia pozwala nam na odtworzenie warunków panujących na zewnątrz takich jak wiatr, czy pęd powietrza. Jest to dobry trening, który przygotuje nas do biegów długodystansowych
  • > 5%: podczas początku treningów górskich. Stopniowe wzrastanie nachylenia, ma na celu odwzorowanie podbiegów. Kiedy przekroczymy 9-10% nachylenia zaczynamy treningi wysokogórskie, można to uznać za symulator biegu po stromym zboczu.

Ciekawostka: Kiedy zwiększamy poziom nachylenia, kilkukrotnie zwiększamy pracę naszych mięśni. Nachylenie o wartości 9%, zwiększa 7-krotnie wzrost pracy mięśni nóg. Kiedy będziemy wykonywać bieg, na pochylonej pod takim kątem taśmie nasze uda będą wykonywać nawet 800% normy, co będzie się przekładać na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, zwiększenie wydolności organizmu oraz siłę mięśniową.

źródło: hop-sport.pl

Krok 3 – dostosowujemy prędkość

Nie można powiedzieć, że większa prędkość znacznie przyczyni się do powiększenia osiąganych efektów. Za duża prędkość może prowadzić do wypadku, czy też szybszego zakończeniu treningu. Odpowiednie tempo spowoduje, że efektywność ćwiczeń będzie większa.

Krok 4 – Zmieniamy schematy i dostosowujemy programy

Stosowanie cały czas tego samego schematu, nie będzie przekładało na efekty naszych ćwiczeń. Nasze ciało przyzwyczai się do takiego treningu i przestanie pracować tak jak na początku. Ma to związek nie tylko z prędkością, ale także nachyleniem bieżni. Kiedy zaczniemy regularnie zmieniać schematy, nasze ciało cięgle będzie pracować.

Zwróćmy także uwagę na programy, które losowo będą zmieniać poziom taśmy, będzie to miało wpływ na stopień intensywności. Tego typu zabiegi pozwolą nam na podkręcenie metabolizmu oraz budowę lepszej wydolności organizmu.