Warto biegać w terenie?

Jak wiadomo, bieganie na bieżni ma wiele plusów, jednak nie wiele osób ma możliwość ćwiczeń na niej, dlatego też decydują się na bieganie w terenie. Jednak, czy warto biegać w terenie? Dlaczego czasami lepiej jest zdecydować się na biegi na bieżni?

Bieganie w terenie jest bardziej wymagające od tego na bieżni, czy prostej powierzchni. Biegając w lesie, musimy zachować pełną koncentrację i omijać przeszkody. Musimy także radzić sobie ze zmienną nawierzchnią oraz podbiegami, które biorą się nie wiadomo skąd. Jednak bieganie w terenie ma wiele zalet, takich jak piękne widoki, odpoczynek od miejskiego hałasu, odstresowanie, dotlenienie, czy też znaczne poprawienie kondycji. Jak wiadomo powierzchnia, po której biegamy, nie jest twarda tak jak asfalt, a więc może to być spore odciążenie naszych stawów. Warto także zwrócić uwagę na to, że dostosowując organizm do nowych wymagań, polepsza ekonomię ruchu, co za tym idzie krok na trasie, staje się znacznie wygodniejszy. Przyczyną tego jest to, że trawa, piasek, kamienie, czy droga szutrowa zmuszają nas do stawiania mniejszych, ale częstszych kroków, co z kolei przekłada się na lepszą kondycję. Warto także wiedzieć, że jest to bardzo dobre ćwiczenie, dzięki któremu rozwiniemy swoją odporność na kontuzje.

źródło: pixabay.com

Bieganie w terenie, a na bieżni

Biegając na bieżni, występuje mniejsze prawdopodobieństwo kontuzji, ponieważ biegamy cały czas w stałym otoczeniu, nawierzchnia pod naszymi stopami się nie zmienia. Ma to swój plus pod względem bezpieczeństwa, jak jednak widzicie, nie do końca daje to pozytywne rezultaty w postaci efektów. Bieganie w terenie wiąże się także z tym, że będziemy biegać nawet podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Mając już plan treningowy, nie możemy zrezygnować z niego z powodu, deszczu, czy też bardzo ciepłego dnia, inaczej sprawa wygląda w przypadku bieżni, kiedy to możemy korzystać z niej bez względu na warunki atmosferyczne.