Kupujemy buty do biegania

Niby ewolucja przygotowała nas do biegania bez amortyzacji ale lepiej zadbać o swoje zdrowie i wybrać odpowiednie obuwie. Czyli takie, które będzie chronić naszą stopę przed różnymi niechcianymi urazami. Zatem w tym artykule dowiecie się jak kupić odpowiednie buty.

Typ podłoża, po którym będziemy biegać

Jest to ważna kwestia, ponieważ powinniśmy dobierać buty pod względem podłoża po którym będziemy biegać. Przecież inaczej się biega po asfalcie, chodniku czy leśnej ścieżce.

 Rozpoznanie typu stopy i określenie rozmiaru

Wyróżniamy różne rodzaje butów, które są dostosowane pod daną budowę stopy. Wyróżniamy trzy rodzaje stopy:

stopa

  • Neutralna – to taka, która przyjmuje ciężar ciała na całą powierzchnię.
  • Pronująca – przeważnie towarzyszy płaskostopiu. Tutaj ciężar ciała jest przyjmowany przez wewnętrzną krawędź stopy.
  • Supinująca – tutaj ciężar ciała jest przenoszony na zewnętrzną krawędź stopy.
  • Wymiar stopy jest bardzo ważny więc trzeba zawsze przymierzyć byty przed ich zakupem, ponieważ biegając w zbyt małych bądź w zbyt dużych butach możemy nabawić się różnych kontuzji czy urazów.

 Najlepszy czas zakupu butów

Nasze stopy po przebudzeniu mogą się wydłużać w ciągu dnia. Z reguły stopa nad ranem jest o kilka minimetrów krótsza niż wieczorem. Najlepszą porą dnia dla zakupu wygodnych butów jest popołudnie. Ważne aby zmęczona stopa, po nabrzmieniu nie odczuwała ucisku w bucie. Dobrze jest gdy mierzymy buty w skarpetkach takiej grubości, w których biegamy, wtedy mamy pewność, że nie kupimy zbyt ciasnych butów.

 Przymierzanie obu butów

Zdarza się że stopy nie są równe, jedna może być parę minimetrów dłuższa od drugiej. Jeżeli mamy taką sytuację musimy kupić takie buty, które nie będą zbytnio obciskały tej większej stopy.

buty

 Dopasowanie butów

Kupując buty, trzeba pamiętać o tym by nie były aż za bardzo dopasowane, co prawda w pięcie musimy czuć stabilność, nie może być luzu ponieważ to może spowodować rany ale powinna być zachowany mały odstęp pomiędzy czubkiem buta a dużym palcem u stopy. Jeżeli zastosujemy się do tych zasad powinniśmy być zadowoleni z zakupów.

A i jeszcze jedno. Nie liczmy na to, że kupując za ciasne buty, że one się rozchodzą. Takim działaniem możemy spowodować na swojej stopie wystąpienie wielu nieprzyjemnych odcisków bądź ranek.

Może masz jeszcze jakieś wskazówki ułatwiające zakup butów, podziel się nimi z nami jeśli chcesz 🙂